הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

10 דברים שלא ידעתם על ים המלח

נראה כי לים המלח, הידוע גם בשם ים המוות, ישנם יותר שמות מאשר לכל אתר אחר בארץ ישראל. משמותיו במקרא - ים המלח, ים הערבה, הים הקדמוני, ים יעזר, ועד ל"ימא דמלחא" וימה של סדום הנזכרים בספרות חז"ל, מהווה ים המלח מקום מרכזי בתרבות היהודית בכל התקופות. אם אתם מתכננים בקרוב חופשה בים המלח, הנה כמה עובדות ידועות (וגם פחות ידועות) שיהפכו את החופשה שלכם לעוד יותר מהנה.


    

עשר עובדות על ים המלח

 

1. פני ים המלח וחופיו נמצאים בגובה 423 מטר (1,388 רגל) מתחת לפני הים, מה שהופך אותו למקום הנמוך ביותר בעולם הנמצא על פני היבשה.

2. עומקו של ים המלח הוא 377 מ` (1,237 רגל), מה שהופך אותו לאגם ההיפר-מלוח (Hypersaline Lake) העמוק ביותר בעולם. אגם היפר-מלוח הוא מאגר סגור של מים המכיל ריכוזים משמעותיים של נתרן כלורי או מלחי מינרלים אחרים, ברמות מליחות העולה על אלה של מי האוקיינוס.

3. עם מליחות של 33.7%, ים המלח נחשב לאחד מאגמי המים המלוחים בעולם. יחד איתו, נמצאים אגם אסל (Assal ) שבג`יבוטי, לגונת גאראבוגאזקול (Garabogazköl) וכמה מאגמי ההיפרסליין של McMurdo Dry Valleys באנטרקטיקה כמו אגם דון חואן (Don Juan Pond), אשר לעיתים מדווחת בהם מליחות ברמה גבוהה יותר מזו של ים המלח.

4. ריכוז המלח הגבוה במיוחד של ים המלח מאפשר לאנשים לצוף בו בקלות בשל יכולות ציפה טבעית. במובן זה, ים המלח דומה לאגם המלח של סולט לייק סיטי (Great Salt Lake) שביוטה, ארצות הברית.

5. רמת מליחות מימיו של ים המלח הנה בערך פי 8.6 מאשר רמת המליחות של מימי האוקיינוסים. מליחות זו גורמת לתנאים סביבתיים קשים בהם בעלי חיים אינם יכולים להתפתח (ומכאן שמו - "ים המוות"). מליחות גבוהה זו מונעת מאורגניזמים ימיים (כדגים וצמחים ימיים) לחיות בו, אם כי, כמויות מזעריות של חיידקים ופטריות מצליחות לשרוד בו, למרות המליחות הגבוהה.

6. אורכו של ים המלח הוא 67 ק"מ (42 מייל) ורוחבו 18 ק"מ (11 מייל) בנקודה הרחבה ביותר שלו. הוא שוכן בבקעת הירדן ומקור המים העיקרי שלו הוא נהר הירדן.

7. אזור ים המלח הפך למרכז למחקר וטיפול בבריאות ממספר סיבות. לתכולת המינרלים הגבוהה שבמים, לתכולה הנמוכה ביותר של אבק ואלרגנים אחרים המצויה באוויר שבאזור, לקרינה האולטרה-סגולה המופחתת באזור וללחץ האטמוספרי הגבוה ביותר בעומק רב זה, יש השפעות בריאותיות טובות על מחלות ומצבי בריאות ספציפיים.

8. מבחינה היסטורית, על פי התנ"ך, ים המלח שימש מקום מקלטו של דוד המלך, הוא היווה אחד מאתרי הבריאות הראשונים בעולם (בתקופת הורדוס), והוא היה המקור למגוון רחב של מוצרים, משמנים וחומרים ששימשו את החונטים במצריים ועד לאשלג ששימש לדישון וטיוב האדמה.

9. מאפיין יוצא דופן נוסף של ים המלח הוא גושי האספלט שהוא פולט. ממעמקי ים המלח נפלטים בכל עת גושים קטנים וגדולים (עד ל-150 טון) של החומר השחור. באתרים ארכאולוגיים שונים נמצאו פסלונים וגולגלות ניאוליתיות המצופים באספלט שמקורו בים המלח, ואף בתהליכי החניטה המצריים נעשה שימוש באספלט המיובא מהאזור.

10. הדרך הנמוכה ביותר בעולם, כביש 90, עוברת לאורך חופי ים המלח בגובה של 393 מ` (1,289 רגל) מתחת לפני הים.

 
 
 

האם ים המלח הוא "רק" מקור לבריאות?

בשל תכונותיו הבריאותיות הרבות, ים המלח נחשב לאתר מרפא והבראה וככזה הוא גם מפורסם ומסווג ברחבי העולם. אבל הרושם שמתקבל עלול להטעות, מאחר ובצד האלמנטים הבריאים שלו, הוא מהווה אזור תיירות ונופש מפותח לכל דבר. באזור ישנם מספר בתי מלון, כפרי נופש ובתי הארחה ברמת אירוח ושירות שלא הייתה מביישת בתי מלון מהמובחרים בעולם. חלק מבתי המלון מכילים אולמות סגורים בגדלים שונים, המאפשרים ארגון אירועים בים המלח, וחלקם האחר, מאפשר קיום אירועים תחת כיפת השמיים, כשהמוזמנים לאירועים אלה נהנים לא רק מהאירוע עצמו, אלא גם מאוויר היבש והבריא שבאזור.

 
 
 

מהי הסיבה שאזור ים המלח נחשב ליעד מבוקש כ"כ בקרב נופשים?

בניגוד לאזורי מרפא אחרים, חלק מהאורחים המגיעים לים המלח אינם מגיעים לשם מהסיבות הבריאותיות דווקא, אלא מסיבות רבות אחרות: האזור מלא במסלולי טיולים מהנים, בהם ניתן לצעוד במהלך היום, לפגוש חיות בר וליהנות מהצמחייה העשירה והמגוונת. אטרקציות כמו הגן הבוטני שבקיבוץ עין גדי, אתרים ארכאולוגיים ואתרים קדושים לנצרות (כמו אתר הטבילה קאסר אל יהוד) הופכות את השהיה במקום למתאימה לבני כל הדתות, בעלי כל תחומי העניין ובכל הרכב משפחתי שרק תחפצו. מאחר והבוץ בים המלח משמש בין השאר כרכיב יעיל בתכשירי טיפוח, סדרות תכשירי קוסמטיקה רבות מבוססות עליו והן נמכרות בחנויות רבות באזור (ובמחירים משתלמים ממחירם במרכז הארץ), כך שאף אורח או אורחת המבלים חופשה בים המלח אינם מפספסים את ההזדמנות לשוב מהחופשה עם מזוודה מלאה בתכשירים האלה.

 
 

לסיכום

השם "ים המוות" הוא השם האחרון שניתן לתת לאזור ים המלח, האזור הבריא ומלא החיים הזה. בתי המלון, המרחצאות, החופים, כולם מלאים באנשים שהתאהבו במקום וישמחו לשוב אליו בכל הזדמנות שתיקרה בידם. חופשה בים המלח היא החופשה הטובה ביותר שתוכלו לאחל לעצמכם, בין אם אתם נוסעים לחופשה זוגית רומנטית ובין אם אתם נוסעים בהרכב משפחתי מלא.