הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

עין גדי - יש חיה כזו?

אזור דרום הארץ שלנו משופע בבעלי חיים, אשר את חלקם לא תוכלו לפגוש באזורים אחרים בארץ. מזג האוויר היבש והחם בו מאופיין האזור, מקל על המטיילים בסביבה לפגוש את בעלי החיים בסביבתם הטבעית, ללא השקעת מאמץ רב. תוכלו פשוט לעמוד בשקט למספר דקות, ואחד מה"דיירים" המקומיים כבר יגיעו להתעניין באורחים החדשים שהגיעו.
    

אזור דרום הארץ שלנו משופע בבעלי חיים, אשר את חלקם לא תוכלו לפגוש באזורים אחרים בארץ. מזג האוויר היבש והחם בו מאופיין האזור, מקל על המטיילים בסביבה לפגוש את בעלי החיים בסביבתם הטבעית, ללא השקעת מאמץ רב. תוכלו פשוט לעמוד בשקט למספר דקות, ואחד מה"דיירים" המקומיים כבר יגיעו להתעניין באורחים החדשים שהגיעו.
 
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

לשפן יש בית - והוא גם שר על זה 

כאשר אתם מבקרים בשמורת הטבע עין גדי, ראשונים יגיחו שפני הסלע הסקרנים, מרחרחים באפם באוויר, מקפצים מסלע לסלע, ובעיקר, לא דומים חיצונית לשום בעל חיים מבוית שאנחנו מכירים. בעונת הרבייה שלהם, כאשר האביב מתקרב (בחודשים מרץ-אפריל) תוכלו לפגוש את הזכרים הדומיננטיים שבלהקות, יושבים על סלעים בשמורה, ופוצחים ב"שירה". שירתם מורכבת ממנעד גדול של צלילים, אשר מטרתם "להציג" את הדומיננטיות שלהם ובעלות הלהקה שלהם על הטריטוריה. למטייל המקשיב מהצד, אולי תשמע השירה כרצף לא ברור של צלילים, אולם חוקרים ישראלים מצאו חזרה ברורה על רצף ה"ההברות" בשירתו של זכר. יותר מכך, בהשוואה שנערכה בין אוכלוסיות שפני סלע מסתבר כי מדובר בדיאלקט מסוים, אשר יהיה דומה ומשותף בין להקות סמוכות (באזור מסוים) אולם יהיה שונה לגמרי בין להקה הממוקמת באזור עין גדי לבין להקה הממוקמת בכרמל, למשל.
זהו, אגב, הזמן לנפץ את המיתוס: ה"שפנים" אשר מופיעים בשירים שלנו ובביטויים (כמו "מתרבים כמו שפנים", "שפני ניסיון" וכד`) אינם שפנים, אלא ארנבונים, מאחר ושפני הסלע אינם באמת "מתרבים כמו שפנים". הריון של שפני סלע אורך יותר מחצי שנה ובסופו נולדים שניים עד ארבעה ולדות. להבדיל מארנבוני הבר והבית, אצלם יכולה להתרחש התעברות נוספת במהלך ההיריון וכל המלטה כוללת מספר מרובה של ולדות.
 


יעל נובי - הגודל כן קובע 

בעל חיים מעניין נוסף, שאף הוא דייר השמורה, הוא היעל הנובי, המצוי בסכנת הכחדה. רשות הטבע והגנים, לשעבר רשות שמורות הטבע, אשר משתמשת בו כסמלה הרשמי, פעלה במשך עשרות שנים ביד חזקה מול ציידים אשר חמדו את קרניו הארוכות של היצור האתלטי הזה, כמו גם את בשרו. היעלים הנוביים חיים בעדרים נפרדים של זכרים ונקבות, ובקלות ניתן להבדיל ביניהם על פי אורך וסוג הקרניים. קרניהם של הזכרים הינן ארוכות ומעוגלות אחורה (ויש האומרים כי גודלן ורמת הרושם שהן מותירות קובע את מעמדו של הזכר בעדר), בעוד קרניהן של הנקבות הן קצרות בהרבה יותר, ומטרתן להגן על הלהקה מפני טורפים שונים.
היעלים מיטיבים לטפס על הסלעים, אולם ניתן לפגוש אותם גם באזורים מיושבים באזור, בשבילי קיבוץ עין גדי ובבית ספר השדה המקומי.
 
  

חי, צומח, מכיש 

באזור חיים בעלי חיים מעניינים נוספים, אולם הם יצורי לילה, לכן, רוב הסיכויים שלא תצליחו לפגוש אותם. ביניהם, שני סוגים של שועלים - שועל צוקים ושועל מצוי (הנבדלים זה מזה בגודלם ובצבע פרוותם), הצבוע המפוספס (שנחשב ל"מחלקת הניקיון" של השמורה, מאחר והוא ניזון מפגרים של בעלי חיים) דורבנים (אשר, בניגוד למיתוס, אינם משליכים את הקוצים שלהם בעת בהלה), זאבים ויותר מעשרה סוגי עטלפים (כולל היזנוב הגדול והיזנוב הקטן).
בנוסף ליונקים הנמים בשעות היום, תוכלו לפגוש באזור זוחלים כשרף עין גדי (צפע שחור, הנחשב לארסי ביותר מבין נחשי ישראל), האפעה (הבלתי צפוי וארסי אף הוא) וגם זעמן דק (שאיננו ארסי). לנחשים מצטרף גם עקרב צהוב ומשלים את הסיבות המצוינות לבדוק בשבע עיניים היכן אתם יושבים ועל מה אתם מניחים את היד, כאשר אתם בשמורת הטבע עין גדי. וכאן, מילת אזהרה קטנטנה: אם אינכם מתמצאים בזוחלים ואינכם מבדילים בין הסוגים השונים (ורובנו כך), אל תנסו "לברר" עם הנחש לאיזה סוג הוא שייך, עדיף לחיות בחוסר הידיעה מה סוג הנחש, מאשר להיות "חכם" ומובהל לבית החולים בשל הכשה. פשוט הסתובבו ועיזבו את המקום בשקט.
 
 

 

מספר טיפים נוספים הנוגעים לבעלי החיים ולהתנהגות בשמורה
שמורת הטבע היא ביתם של בעלי החיים המקומיים, בעוד אנחנו רק אורחים שם, לכן, הקפידו להתנהג בהתאם. אל תטרידו את מנוחת של בעלי החיים, אל תנסו ללטף אותם ואל תאכילו אותם בשאריות מזון או במזון שלכם. אתם עלולים להזיק להם! 
אל תשאירו אשפה בשטח - בעלי חיים רעבים עלולים לבלוע שקיות ניילון או חומרים אחרים, אשר עלולים להזיק לבריאותם ואנחנו בטוחים שלא תרצו בזאת. 
הצטיידו בנעליים סגורות וגבוהות שתגנה על רגליכם לא רק בעת הטיפוס, אלא אף מהזוחלים הארסיים שגרים שם.
אל תרימו אבנים, עקרבים, נחשים וזוחלים אחרים גרים וישנים שם. הם אינם נחמדים (בלשון המעטה) כאשר מפריעים את מנוחתם.

לסיכום

שמורת הטבע של עין גדי (והאזור כולו) מאוכלסת בבעלי חיים מעניינים ששווה לצפות ולהכיר מקרוב. יונקים, ציפורים, זוחלים - כולם נהנים מבית הגידול הטבעי שלהם וממזג האוויר היבש והחם שבאזור. שימרו על הכללים הפשוטים שנועדו להגן עליהם (ועליכם) וכך תוכלו לוודא שגם ילדיכם ונכדיכם ייהנו מהחוויה המופלאה והמעשירה הזו, גם בעוד שנים רבות.
 
 

ומילה אחרונה לסיום 

איך אפשר לסיים לדבר על בעלי החיים של עין גדי, בלי דקה דומיה לזכרה של שלומציון, הנמרה המפורסמת שהטילה את חתיתה על תושבי האזור בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת? שלומציון המליטה צאצא זכר אחד ששרד, חריטון, אשר נחשב לנמר האחרון של מדבר יהודה. שניהם כבר עברו לעולם שכולו טוב, וכיום, עצוב ככל שזה יהיה, ככל הנראה, לא תזכו לראות נמרים בעין גדי.