הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

עין גדי – סקירה

שמורת עין גדי, שנמצאת בתחומי מדבר יהודה, מושכת אליה מטיילים רבים בזכות הנופים המיוחדים שעוטפים אותה מכל עבר, בזכות הטבע הנהדר שבה וגם בזכות בעלי החיים, שאת חלקם אפשר למצוא אך ורק באזור. השמורה היא נווה מדבר ענק (השני בגודלו בארץ) שמציע שלל של מסלולי הליכה ואתרים מעניינים, שהם בגדר חובה. אפשר להזמין מלון בים המלח ולבלות בשמורה כמה שעות, אפשר לצאת לטיול ג`יפים במרחבים האינסופיים שבה וגם לבקר בנחלים שבשמורה וקרוב לה, המהווים מוקד משיכה לחובבי הטבע והטיולים.


    

_ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

כמה מילים על השמורה

שמורת עין כדי פתוחה למבקרים לאורך כל עונות השנה, אך שימו לב שבקיץ עשוי להיות חם מאד וצריך להיערך בהתאם עם כובע וכמות מספקת של מים. בשמורה תוכלו למצוא שפע של בעלי חיים כמו שועלים, יעלים ושפני סלע לצד זוחלים, יונקים קטנים וגם חרקים, שאת חלקם ניתן לראות בטווח קצר, מטיילים בשבילי השמורה ושותים ממי הנחלים הזורמים בה. 

יש בשמורה גם ממצאים ארכיאולוגיים עתיקים מאד, רמז לישוב היהודי במקום מהמאה השביעית לפני הספירה. ממצאים אלה מספרים את סיפורו של המקום, את סיפורם של התושבים ואפשר ללמוד מהם על שיטות החקלאות השונות, שהיו נפוצות באותן שנים. אחד האתרים המעניינים בשמורה הוא בית הכנסת העתיק, שהוקם במאה השלישית לספירה, שבו רצפת פסיפס צבעונית שנשתמרה עד היום. בשמורה מוצעים מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. חובבי האתגרים יוכלו לאחד מתוך שלושה מסלולים למטיבי לכת: המסלול הראשון, שמסתיים בנחל דוד כולל הליכה ברמת המדבר דרך מעלה עין גדי. המסלול השני, שמסתיים בנחל ערוגות, כולל עלייה לכיוון מעיין עין גדי והליכה לראש מעלה בני המושבים. המסלול השלישי, שיוצא מקיבוץ עין גדי, עובר במעלה צרויה ומגיע למעלה האיסיים ולנחל ערוגות, נקודת הסיום שלו.

 
 

קיבוץ עין גדי

קיבוץ עין גדי, שחוגג השנה 60 שנה להיווסדו, הוא נקודת מוצא לטיולים רבים וגם מקום נהדר לבלות בו כמה ימים. הקיבוץ, שנמצא לחופי ים המלח, הוקם על ידי בני גרעיני נח"ל ובני תנועות נוער ובתחילת דרכו היה מבודד ומנותק מאד. לאחר מלחמת ששת הימים נסלל כביש חדש שמגיע אליו מכיוון ירושלים, כביש שהפך אותו לנגיש הרבה יותר ולנקודה תיירותית בולטת מאד באזור. הכנסותיו של הקיבוץ מגיעות ממפעל המים המינרליים – מי עין גדי וגם מענפי החקלאות והתיירות. קיבוץ עין גדי נקרא על שם הישוב המקראי "עין גדי" שמוזכר בתנך 5 פעמים. את הממצאים הארכיאולוגיים השייכים ליישוב זה אפשר לראות היום בעת הביקור בשמורת עין גדי, ממצאים המלמדים על 1,300 שנים של התיישבות יהודית באזור, מהמאה ה – 7 לפני הספירה ועד המאה ה – 6 לספירה. אחת האטרקציות הבולטות בקיבוץ הוא הגן הבוטני שבו, המציע סיורים מודרכים והכרות עם מגוון הצמחים שבגן. בגן יש למעלה מ – 900 מינים שונים של צמחים, לרבות קקטוסים בגדלים ובצבעים שונים, סוקולנטים מרהיבים, צמחייה טרופית וגם עצי תמר ודקל האופייניים למדבר.

 
 
 

הנחלים ואטרקציות נוספות

שני הנחלים שבאזור שמורת עין גדי – נחל דוד (תחתון ועליון) ונחל ערוגות מהווים מוקד משיכה למטיילים רבים. עוברים דרכם במרבית ממסלולי הטיול שבשמורה ואפשר ליהנות בהם מאווירה נפלאה, מריכוז גדול מאד של צמחים וגם לראות אפילו פה ושם לא מעט בעלי חיים. נחל דוד, שנקרא על שמו של המלך דוד, הוא נחל זורם. חלקו העליון של הנחל נשבר במפל, שגובהו 184 מטרים. בחלק זה ממש מתחיל הערוץ הקניוני של הנחל, אזור יפהפה ומגוון מאד. חלקו התחתון של נחל דוד הוא מתוייר יותר ולו בזכות כמויות המים הזורמות בו לאורך כל השנה. הכניסה לחלק זה של הנחל היא בתשלום וביקור בו יכול לכלול גםעלייה למעין עין גדי, המעיין המזין את הנחל. השילוב של נופי המדבר, הצמחייה שבמקום, המפל וגם הנחל עצמו הופכים את נחל דוד כולו לאתר מיוחד מאד, שכדאי לצאת אליו כששוהים באזור.

נחל ערוגות נמצא דרומית לנחל דוד. מדובר בנחל גדול מאד, המתחיל באזור אפרת וממשיך מזרחה לכיוון רמת המדבר. בשלב מסוים הופך לקניוני ולא רחוק מים המלח נופל אל תוך קניון עצום, בגובה של 500 מטרים. קטעו האחרון של נחל ערוגות הוא אחד החלקים היפים ביותר בו, תוכלו למצוא בו צמחייה עשירה מאד ולא מעט בעלי חיים, לרבות יעלים ושפני סלע. 

 
 
 

מי שרוצה לטייל באזור, יכול לבחור באחד מתוך מגוון מסלולי הטיול המוצעים בסביבה. למשל, מסלול הליכה קל יחסית, הכולל את נחל דוד ומפל שלומית. המסלול נמשך כשעה וחצי והוא כולל רחצה בבריכות הנחל. מסלול ברמת קושי בינונית הוא המסלול המתחיל בנחל דוד ומגיע עד לתל גורן. המסלול כולל עליה בינונית וגם ירידה והוא מפגיש את המטיילים עם נופי המדבר המגוונים. מסלול אחר, הנחשב למסלול מאתגר מאד הוא זה המשלב בין שני נחלים: נחל דוד ונחל ערוגות. מסלול זה מתחיל בכניסה לנחל דוד וממשיך לכיוון רמת המדבר ומצפה עין גדי. בהמשך הוא עובר דרך מעלה בני מושבים עד שמגיע למפל הנסתר של נחל ערוגות. אפשר כמובן לבחור במסלולים אחרים, המציעים עצירה באתרים נוספים.  

ניתן לראות כי אזור עין גדי מציע לא מעט למבקרים בו. מי שמזמין מלון בים המלח יכול לשלב, במהלך החופשה שלו, ביקור בשמורת עין גדי היפהפייה וגם טיולים רגליים, העוברים בנקודות קסומות ומיוחדות מאד במדבר.