הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

טיולי ג`יפים בים המלח

מתכננים חופשה במקום הנמוך ביותר בעולם, והפעם מתחשק לכם להוסיף קצת פלפל לשגרת החופים השחוקה? ביקרתם בים המלח כבר עשרות פעמים ואתם מכירים בעל פה את המסלולים הרגליים של נחל ערוגות ונחל דוד? יצא לכם אפילו לחרוש את אזור ים המלח באופניים וגם על טרקטורונים? ובכן, נראה כי אתם בשלים ומוכנים לקראת הדבר הבא והכוונה היא לטיולי ג`יפים בים המלח. מדובר על אטרקציה שיש בה כדי לשדרג כל נופש בים המלח. האמת היא שגם אם יש לפניכם סך הכול יום כיף בים המלח או אפילו חצי יום בלבד, עדיין מומלץ
    


להכיר את מדבר יהודה מזווית אחרת
 
אזור מדבר יהודה וים המלח משופע במגוון רחב של מסלולים שכאילו נבראו במיוחד לטובת ציבור הג`יפאים. הקונטרסט שנוצר בין הערוצים העמוקים לבין המצוקים הסלעיים ותצורת הנוף המדברית המרהיבה, לא רק מהווים תפאורה מושלמת לטיולי ג`יפים מופלאים, אלא גם מספקים תנאים מאתגרים ומעניינים לחוויה הממכרת של טיול ג`יפים כהלכתו. כפי שציינו, מסלולי הטיול מגוונים ביותר. כך לדוגמה ישנם מסלולים קצרים מאוד, העוברים בתוואי חלק יחסית ולעומת זאת ישנם מסלולים הנמשכים יום שלם, הכוללים גם מקטעים לא סלחניים כלל וכלל. כמו כן ישנם מסלולים שניתן לפצל ליותר מיום אחד, הכוללים גם לינת שטח.
 
 

לא מתאמים, לפני שמוודאים שכל המעורבים בדבר אכן בעניין 

ראשית חשוב להדגיש כי סיורי ג`יפים הם בפירוש לא חוויה המתאימה לכל אחד. ישנם לא מעט אנשים עבורם נופש בים המלח צריך לכלול לכל היותר חדר ממוזג עם נוף לים ואולי איזו טבילה קצרה בים המלוח ביותר בעולם ובזה נגמר הסיפור. כמו כן לא חסרים כאלו שעבורם יום כיף בים המלח וסיורי ג`יפים הם שני דברים שלא הולכים ביחד.

אי לכך, לפני שתבחרו את המסלול המתאים או את חברת הסיורים הרלוונטית אליכם, טוב תעשו אם תוודאו שאכן כל הנופשים בקבוצה אכן מעוניינים לצאת לסיור ג`יפים. קחו בחשבון שבדרך כלל ביטול של הרגע האחרון יגרור חיוב כספי ולכן אם הסיור מתוכנן להיות הפתעה לבת הזוג למשל, מוטב שתוודאו מראש מעבר לכל צל של ספק שהיא אכן מעוניינת לצאת לדרך, לפני שתתאמו סיור.

 

חשיבות התאמת הטיול לצרכים וליכולות שלכם

 

כל חברה מקצועית המציעה סיורי ג`יפים, פועלת באופן מעט שונה בכל הקשור להרכב אנשי הצוות, סוגי הג`יפים וכיו"ב. אי לכך, גם העלויות אינן אחידות מטבע הדברים. לאור זאת, מומלץ להכין קצת שיעורי בית לפני שמחליטים ללכת על חברה כזאת או אחרת. הכוונה היא לכך שמומלץ ליצור קשר עם מספר חברות, לקבל הצעות מחיר לסוגים שונים של מסלולים ומובן שגם מידע על המסלולים השונים וזאת על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת. תנו דעתכם בעיקר למשך הסיור וכן לתוואי הדרך: אם למשל הקבוצה שלכם כוללת ילדים קטנים או קשישים, ודאו שהמסלול מתאים גם עבורם.

 

דוגמאות למסלולים נהדרים לטיולי ג`יפים

 

להלן שתי הצעות לסיורי ג`יפים שיכולים להפוך כל יום כיף בים המלח, ללא פחות ממושלם:

· מסלול מס` 1 - נקודת המפגש והעלייה לג`יפים היא באזור המלונות של ים המלח. משם תתחילו בנסיעה לכיוון נחל חימר ותמשיכו עד לעצירה הראשונה בצמוד להר סדום. משם תמשיכו בנסיעה בנחל פרצים ותיכנסו לנפתולי נחל סדום, עד לשלב שבו תגיעו לעצירה השנייה בצמוד למערת ה"מזגן". משם תמשיכו לאורכו של נחל סדום ותעלו עד לנקודת התצפית שבראש ההר. מהתצפית תרדו לכיוון מישור עמיעז ותבצעו עצירה נוספת בנקודה שממנה ניתן להשקיף ישירות על מפעלי ים המלח העצומים: צמוד לתצפית "כבוד האדם". משם תרדו לכיוון נחל אשלים לטובת הפסקת קפה תחת עץ השיטה הזקן ותמשיכו בנסיעה לכיוון של מסוע האשלג הארוך ביותר בעולם. לאחר מכן תיסעו כרבע שעה על הכביש המסודר ותגיעו חזרה לאזור המלונות. סך הכול מדובר במסלול של כארבע שעות, כולל עצירות.

· מסלול מס` 2 - המסלול השני, המכונה בפי רבים: "מדבר יהודה קלאסי", מתחיל על כביש 90, בצומת דרגות ובסופו של דבר חוזר לכביש חזרה. הסיור במסלול מומלץ אך ורק בסופי שבוע וזאת כיוון שהוא חוצה שטחי אש של צה"ל בנקודות מסוימות. לאורך המסלול תעברו במספר נקודות חשובות, הנחשבות לנקודות הציון הכי מוכרות באזור ים המלח. בין היתר מדובר במצוקי דרגות, נחל תקוע, מצפה עין גדי, מצפה ערוגות, הר ישי ומצפה שלם. אורכו של המסלול המתפתל עומד על כ-90 ק"מ והוא נמשך יום שלם.

 

האם ניתן לצאת לטיולי ג`יפים באופן עצמאי בים המלח?

 

באופן כללי מומלץ ביותר לצאת לטיולי ג`יפים במסגרת של סיורים מאורגנים היוצאים לפועל ומודרכים על ידי אנשי מקצוע המכירים את האזור כמו את כף ידם. הסיבה לכך נעוצה בין היתר בעובדה שבחלק הצפוני של ים המלח מתרחשת תופעה מסוכנת הבאה לידי ביטוי בבולענים. בולען הוא שקע הנפער בתהליך טבעי ובאופן פתאומי בקרקע. הסיבה להיווצרות הבולענים היא המסה של שכבת מלח הנמצאת ממש מתחת לפני הקרקע.

מדי שנה נפערים באזור ים המלח עשרות בולענים חדשים, כשסך הכול מדובר כיום על יותר מ-3000 בולענים בגדלים שונים. היקפו של הבולען הגדול ביותר עומד על 25 מטרים ועומקו עומד על 11 מטרים. לאור זאת, כדי ליהנות מכל היתרונות הגלומים בטיולי ג`יפים בים המלח, ללא חשש מתקלות כאלו ואחרות, טוב תעשו אם תתנו עדיפות לסיורי ג`יפים מאורגנים, עם חברה בעלת מוניטין.

מעבר לכל זה, במסגרת סיורי ג`יפים מודרכים אפשר ללמוד דבר או שניים, להכיר את הסיפורים שמאחורי האתרים, לקבל תשובות לשאלות שתמיד מתעוררות כשמטיילים באזור ולדעת שבכל רגע נתון, אתם נמצאים בידיים טובות, כך שהראש יכול להיות שקט.