הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

האם ים המוות באמת גוסס?

יש "למות" ויש "לגסוס". ים המלח מצליח לעשות את שניהם באותו זמן.

הוא נחשב ל"מת" מפני שהמים בתוכו מכילים כמות מלח גבוהה (פי שמונה ממימי האוקיינוסים) מכדי שכל יצור חי שהוא יצליח לשרוד בו. אלפי שנים של אידוי הותירו את קרקעית הים מכוסה במינרלים כל כך רבים, שגם המים המתוקים הזורמים אליו הופכים במהרה לקטלניים.


    


לא הרבה מים מתוקים זורמים אליו בימים אלה. לכן, הים גוסס/מתייבש בקצב של יותר ממטר (3 רגל) בשנה, אשר על המדרון המדורג של החוף המערבי מתורגמים לכדי 20 מטרים (65 רגל) של קרקעית ים חשופה. רוב הנזק נעשה בחצי המאה האחרונה, כאשר כמעט כל המים שהגיעו לים המלח בעבר הופנו לחוות ולברזים. נהר הירדן, שתואר ככל כך אדיר בתקופת התנ"ך, הוא כיום נחל שגורר אחריו רטינות של תיירים מאוכזבים. "הכל השתנה כשהתחלנו להסיט מים מהכנרת", אומרת מירה אדלשטיין מ-Friends of the Earth Middle East. "נהר הירדן הזרים 1.3 מיליארד רגל מעוקבים בשנה (כ-37 מיליון מטרים מעוקבים), היום רק 50 מיליון, 2% ממה שהיה בעבר".

במקביל, תעשייה ייחודית השואבת מים מן הים, אף היא מאיצה את ירידת המפלס. בקצהו הדרומי של ים המלח, במקום שהיה פעם האגן הדרומי של הים, ממוקמים מפעלי ים המלח, המפיקים כמויות אדירות של אשלג ממימי הים באמצעות הזרמת המים לבריכות אידוי עצומות. החברה הישראלית אמנם מחזירה חלק מהמים בחזרה לים, אך בנוסף לפעולה דומה בצד הירדני, התוצאה היא האצת ירידת מפלס המים של הים, שממילא הולך ומצטמצם. מצד אחד נהר הירדן איננו מזרים מים, ומצד שני - התעשייה השואבת מים מדרום, לא מפתיע שים המלח גוסס...

אבל בואו נודה על האמת, גם אם מדובר בפרפורי גסיסה, הדרום נותן פייט מרשים ורציני לנזקים שגורמים לים המלח איתני הטבע והמפעלים גם יחד. הבולענים הענקיים שנפערים באזור, המים המתוקים הנתקלים בסלעים תת-קרקעיים מסיביים העשויים מלח וממיסים אותם, ערוצי השיטפונות החרבים בקיץ אבל בחורף עולים על גדותיהם ונתיבם משתנה מחדש מדי שנה, הצמחייה שהתאימה את עצמה לתנאי המליחות של הקרקע והאוויר - כולם מעידים כי ים המלח והאזור שמסביבו אינם עומדים להיעלם מהמפה בקלות.

אספקט נוסף של ים המלח וסביבותיו הוא התיירות המקומית והעולמית. כמות המלחים והמינרלים שבמים ידועה כבריאה מאוד גם במצבי עור קיצוניים. לכן כאשר קו החוף הנמצא בנקודת הקרקע הנמוכה ביותר על פני כדור הארץ - 1,388 רגל (423 מ`) מתחת לפני הים, הלחץ האטמוספרי באזור נחשב כמסייע במחלות ריאה שונות כנפחת - COPD

Chronic Obstructive Pulmonary Disease)). זו הסיבה שרבבות תיירים מהארץ והעולם ממלאים מדי שנה את מלונות ים המלח. ביניהם ניתן למצוא כאלה שזקוקים למים ה"מתים" (אבל כ"כ בריאים) הללו, וגם אחרים, שבלי סיבה בריאותית מיוחדת, רוצים לבלות יום כיף בים המלח.