הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

בולענים בים המלח

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון פיתחו שיטה ייחודית אשר מאפשרת לחזות את היווצרותם של בולענים מבעוד מועד. האם השיטה, המבוססת על גלי רדאר המשודרים מלוויינים, יכולה להפחית את גורם הסיכון? כל זאת ועוד במאמר הבא.    

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון פיתחו שיטה ייחודית אשר מאפשרת לחזות את היווצרותם של בולענים מבעוד מועד. האם השיטה, המבוססת על גלי רדאר המשודרים מלוויינים, יכולה להפחית את גורם הסיכון? כל זאת ועוד במאמר הבא.

בשנים האחרונות חל גידול במספר הבולענים באזור ים המלח. במקרים רבים הבולענים יכולים להיפער ממש ללא התרעה מוקדמת, מה שמהווה סכנה עבור תושבים, גופים שונים, מטיילים באזור ותיירים המגיעים לחופשה בים המלח. אולם בעקבות שיטה לחיזוי קריסת בולענים אשר פותחה על ידי צוות חוקרים, ניתן לנשום לרווחה. מדובר בשיטה חדשה שפותחה בשנה האחרונה, ואשר בעזרתה ניתן יהיה למנוע פגיעה בנפש או ברכוש כתוצאה מהיווצרות של בולענים.

מהו בולען וכיצד הוא נוצר?

אם הגעתם לחופשה בים המלח בעשור האחרון ודאי פגשתם בבולען, במיוחד אם נסעתם לאורך כביש 900 או ביקרתם בקיבוץ עין גדי, שם כמה בולענים כבר הצליחו לפגוע במתקני תיירות שונים. על פי ההערכות כמדי שנה נוצרים מאות בולענים באזור, חלקם קטנים ומגיעים לקוטר של כחצי מטר בעוד שאחרים גדולים ויכולים להגיע לקוטר ועומק של עשרות מטרים. הבולענים נפערים כתוצאה מירידה במפלס ים המלח, אשר במהלכה חודרים מי תהום מתוקים אל האזורים שמהם הים נסוג וממיסים את שכבת המלח הנמצאת מתחת לפני הקרקע. בעקבות המסת המלח נוצרים חללים אשר עלולים לגרום לקריסת הקרקע מעליהם ולהתפתחותם של בורות בגדלים שונים, הלא הם הבולענים.

שיטה לחיזוי קריסת בולענים

היות ומדי שנה נוצרים מאות בולענים, תופעה אשר על פי הצפי עתידה לגדול בשל העובדה כי ים המלח נסוג מהר יותר מבשנים קודמות, בשנה האחרונה נערך מחקר אשר מטרתו לשפר את יכולת החיזוי של היווצרות בולענים ובכך למנוע את הסיכון הטמון בהם. צוות חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון אשר נעזר במומחים מקומיים, הצליח לפתח שיטה אשר מבוססת על גלי רדאר המשודרים מלוויינים איטלקיים, בעזרתם ניתן לפענח שינויים בפני הקרקע ולנתח תהליכים של שקיעת פני הקרקע בזמן הקודם להתפתחותו של בולען. יש לציין כי שיטות פיענוח וחיזוי מסוג אלו נפוצות באזורים בהם ישנן רעידות אדמה מרובות או הרי געש פעילים.

ההווה לעומת העבר

אם בעבר ניתן היה לחזות בולענים רק ברמה אזורית, הלוויינים מאפשרים לזהות היכן יתפתח בולען בטווח של מילימטרים, זאת בשל ההבנה כי קריסת בולען אינה מתרחשת באופן מידי ופתאומי, כי אם בהדרגה. המעקב אחר בולענים הוביל את החוקרים לתובנה כי הבולענים נוצרים כמה חודשים לאחר שהקרקע מתחילה לשקוע ולצד מידע מהלוויינים ומדידות לייזר ממטוסים ניתן לנתח את השינויים בקרקע ולהעריך מתי הבולען עלול לקרוס בהתאם לתמונה שנתקבלה. כאשר רואים בתמונות הלוויין אתר בו הקרקע מתחילה בתהליך שקיעה מתמשך, הסיכוי הסביר הוא שבאתר זה הקרקע תקרוס ויתפתח בולען. בעזרת שיטת החיזוי החדשה תהליך היווצרותם של הבולענים יהיה פחות פתאומי ויהיה ניתן להתריע על סיכון קיים בפני גופים ומטיילים ובכך למנוע ואף למגר את הסכנה.

השיטה החדשה לחיזוי בולענים נמצאת בתחילת דרכה ועד כה רק חלק קטן מן השטחים מופה. לכן כאשר מגיעים לחופשה בים המלח מומלץ להתעדכן בשינויים ולברר באם ישנם אזורים אשר לא מומלצים לביקור מטיילים.