הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

טיפים למטייל בנחל דוד

נחל דוד אוחז כבר כמה שנים ברציפות בתואר "שמורת הטבע המטוילת ביותר". נוחות הטיול בו, הבריכות הקרירות, חיות הבר המשוטטות בו והצמחייה העשירה אכן יוצרים טיול שהוא מהנה לכל הגילאים ואופציה נהדרת לטיול בטבע. ריכזנו עבורכם כמה פריטי מידע שיעשירו את הביקור הבא שלכם בנחל דוד
    

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 
 
 
נחל דוד אוחז כבר כמה שנים ברציפות בתואר "שמורת הטבע המטוילת ביותר". נוחות הטיול בו, הבריכות הקרירות, חיות הבר המשוטטות בו והצמחייה העשירה אכן יוצרים טיול שהוא מהנה לכל הגילאים ואופציה נהדרת לטיול בטבע. ריכזנו עבורכם כמה פריטי מידע שיעשירו את הביקור הבא שלכם בנחל דוד:

• השם "נחל דוד" נבחר ע"י ועדת השמות ביחד עם עוד כמה שמות של אתרים באזורנו: הר ישי (אבי דוד), הר צרויה (אחותו של דוד), מערת שולמית (על שם ה"שּׁוּלַמִּית" המופיעה בספר שיר השירים). לא ידוע אם דוד אכן היה דווקא כאן, אבל סיפורי דוד בספר שמואל מביאים אותו עד לצורי היעלים שבמדבר עין-גדי. נחל דוד קיבל את הכבוד להיקרא על שמו של אותו טוען לכתר, לעתיד דוד המלך.
 
 
• צוקי החוואר בכניסה לנחל מעידים על התקופה בה פני ים המלח היו גבוהים בהרבה מפניהם היום. החוואר הוא משקע של האגם באותה תקופה, והוא נמצא גם בתוך הקניון, שריד לאותה תקופה בה היה כאן מעין פיורד.
 
• סלע החוואר רך ופריך בגלל היותו משקע של אגם לא עמוק. מערות קטנות שנוצרו בו באופן טבעי, הורחבו בקלות על ידי האדם. בנחל דוד ניתן לראות מערות כאלו ששימשו למטרות קבורה, במקומות אחרים ליד ים המלח שימשו מערות כאלו למגורי נזירים מתבודדים.
 
• הצמחייה ליד המים, בעמקי הקניון, אינה מגוונת: קנה, עב-קנה, קנה-צמר, אשל, צלף ולא הרבה יותר. הסיבה היא ששיטפונות חזקים גורפים מדי כמה שנים את כל הצמחייה, ורק צמחים, היכולים להתחדש משורשיהם, שורדים.
 
 
 
• בכניסה לנחל נשתלו על ידי הרשות לשמורות הטבע עצים שכמעט ונעלמו מהטבע של אזור נווה המדבר עין גדי, וכך מקיימת השמורה מצווה של שמירה על קיומם. חלק מהם כגון, זקום, גרויה וצלף רותמי הובאו לכאן אחרי שכבר נעלמו מעין-גדי לחלוטין. עצי הזקום נשתלו גם בפנים הנחל וגילם כארבעים שנה.
 
• בשעות המוקדמות של הבוקר שפני הסלע מתנועעים לאט יחסית, וזאת מפני שטמפרטורת גופם אינה קבועה, ובבוקר הם זקוקים לאמבטיית שמש כדי לחזור לפעילות רגילה.
 
 
 
• בפנים הנחל קל להבחין באזורים שעברו בעבר שריפות חוזרות ונשנות. בעיקר בולט הדבר בגדה הדרומית, מתחת למעיין שולמית, המשקה צמחיית קנה, הנדלקת בקלות.
 
 
• סלע הטרוורטין, הנקרא בעברית גם "נטף-נחלים" נוצר בדרך דומה לנטיפים ולזקיפים במערות נטיפים, אך אצלו זה מתרחש מעל לפני הקרקע. בארצנו, שאין בה שיש, משמש הטרוורטין תחליף לאבן בנייה מהודרת. במקומות מסוימים בנחל ניתן להבחין בסלעי טרוורטין שבתוכם חללים גליליים. אלו סימנים לקנים, שהיו שם כאשר נוצר הסלע.
 
• עומק הבריכות משתנה עם השנים. השיטפונות החזקים משנים את מבנה הנחל, את הזרימה ועומק הבריכות. לעיתים הם סותמים את הבריכות, ואז עומק הבריכה יורד, ולעיתים הם מנקים את הבריכות והן הופכות עמוקות יותר.
 
• יפה להתרשם משרידי הפיקוס הוותיק מעל מערת שולמית. הוא נבט גבוה מעל אפיק הנחל, ומשם שלח שורשים כלפי מטה, והם מגיעים עד לקרקעית הנחל. הפיקוס, כמובן, אינו צמח מקומי, אלא מין פולש שהובא על ידי ציפורים אל הנחל. כמוהו היו בנחל גם צמחים לא-מקומיים אחרים, אך הם לא שרדו לאורך השנים. הפיקוס הוא דוגמה לתופעה בעייתית של פלישת צמחים זרים וצוות השמורה משקיע מאמצים רבים לחיסול הפיקוסים החדשים הצומחים בה.
 
• בעלייה אל המפל הגדול, באזור מנהרת הקנים, יש נביעות מהסלע, קרוב לוואי ממעין שולמית. שם ניתן למלא בקבוקים במים מינראליים זכים, היישר מן הטבע.
 
• שימו לב – אם ביקרתם בנחל דוד, תוכלו להציג את הקבלה גם בכניסה לבית הכנסת העתיק ולהיכנס ללא תוספת תשלום! מומלץ מאוד לנצל זאת לביקור קצר ומרתק בשרידי בית הכנסת העתיק וצפייה ברצפת הפסיפס המסתורית שבו...