הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

צמחיית עין גדי

בבוטניקה העולמית, אזור עין גדי נחשב לאחד מנאות המדבר המיוחדים בעולם. הוא מכיל באופן טבעי שילוב יוצא דופן של שלוש קבוצות אקולוגיות של צמחי בר, אשר לרוב, לא ניתן למצוא אותן במקום אחד: צמחיה מדברית, צמחיית גדות נחלים ומים, וצמחיה טרופית סודאנית. הוסיפו לכך את שמורת הטבע עין גדי ואת הגן הבוטני העשיר שבקיבוץ עין גדי, ותוכלו להבין מדוע מגיעים מומחים מרחבי כל העולם לבחון את הצמחייה העשירה שבאזור.


    

בבוטניקה העולמית, אזור עין גדי נחשב לאחד מנאות המדבר המיוחדים בעולם. הוא מכיל באופן טבעי שילוב יוצא דופן של שלוש קבוצות אקולוגיות של צמחי בר, אשר לרוב, לא ניתן למצוא אותן במקום אחד: צמחיה מדברית, צמחיית גדות נחלים ומים, וצמחיה טרופית סודאנית. הוסיפו לכך את שמורת הטבע עין גדי ואת הגן הבוטני העשיר שבקיבוץ עין גדי, ותוכלו להבין מדוע מגיעים מומחים מרחבי כל העולם לבחון את הצמחייה העשירה שבאזור.

 
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 

סוד הקסם של הצמחייה העשירה

 
על מנת להבין את השילוב, המנוגד לכאורה, של צמחיית המדבר וצמחיית גדות הנחלים, הנמצאות באזור, יש להבין את ההרכב הייחודי ויוצא הדופן שלו. שמורת הטבע ממוקמת בשוליים המזרחיים של מדבר יהודה (אוויר מדברי יבש), ולאורך שפת ים המלח (אוויר ומים מלוחים). את שמורת הטבע חוצים שני נחלים (מים מתוקים), אשר בהם זורמים מים בכל ימות השנה (נחל ערוגות ונחל דוד). נחלים אלו מוזנים מארבעה מקורות מים מתוקים שונים: מעיין ערוגות (באפיק נחל ערוגות), מעיין דוד (באפיק נחל דוד), מעיין שולמית ומעיין עין גדי. כמויות המים האדירות הזורמות בערוצי הנחלים האלה, הופכים את האזור לאטרקטיבי עבור בעלי החיים שבאזור וכמובן, מהווה בית גידול פורה לצמחיית גדות נחלים ומים.

השילוב בין הטמפרטורות הגבוהות, המשקעים המועטים, הלחות הנמוכה והמים, יוצר את התנאים האידיאליים לצמחים טרופיים אוהבי מים. חלק מצמחים אלה מוגדרים כצמחים סודאניים וזהו הקו הצפוני ביותר בעולם בו ניתן למצוא אותם. בנוסף, בקירות שלצד הנחלים ובמצוקים הלחים, ניתן למצוא טחבים ומיני שרכים. בקיצור - כמו אוכלוסיית בעלי החיים המגוונת שבאזור, כך גם הצמחייה. האזור מאפשר לסוגים רבים ומגוונים (אשר העדפתם הנה אזורים גיאוגרפיים ותנאי אקלים שונים לגמרי) לצמוח יחד באופן טבעי.

אולם, גם אנחנו, שאיננו בוטניקאים מקצועיים ושהספר "מגדיר צמחי ישראל" איננו ספר הקריאה החביב עלינו, יכולים ליהנות מהצמחייה העשירה כאשר קיבוץ עין גדי  ושמורת הטבע הם המוקדים העיקריים שלה.

 
   
 

 

שמורת הטבע עין גדי 

ניתן לכתוב מאמרים רבים על כל אחד מסוגי הצמחייה שבאזור, אבל, עבורכם, נרכז את הצמחים, השיחים והעצים הבולטים, המהווים מדגם מייצג לכל סוגי הצמחייה באזור. בין העצים שניתן לראות בשמורה:

 

עצי שיטה - שיטת הסוכך ושיטה סלילנית, עם מבנה המטריה האופייני לה.

שיזף מצוי - מה שאנחנו מכירים בתור עץ הדומים. והנה אנקדוטה מעניינת בנוגע לעץ זה: שמו המדעי של העץ, Ziziphus spina-christi (קוצי המשיח) מרמז על האמונה הנוצרית כי מענפיו של עץ קוצני זה הוכן נזר הקוצים של ישו בעת שנצלב.

זקום מצרי - אשר פירותיו המרים הקנו לו את הכינוי "עץ השאול" במסורת הערבית, ובאכילת פירותיו הענישו את החוטאים.

הרנוג השיטים - אמנם לא עץ, אבל צמח טפיל שמטפס ומשתרג על ענפי עצי השיטה, הזקום והשיזף. הוא מפצה על כך (לפחות אותנו) בפרחים בצבע אדום לוהט, כמעט לאורך כל השנה.

מורינגה רותמית - עם פרחיה הורודים והפירות הלקטיים בצורת תרמילי אפונה.

סלוודורה פרסית - גביעי פרחים קטנטנים פורחים בעונת האביב והענפים משמשים כתחליף למברשת שיניים יעילה.

ערף המדבר - המכונה גם גופנן המדבר. עץ ירוק עד, אשר תפרחתו הדלילה מופיעה באביב ופירותיו משמשים כמזון לציפורים באזור.

פתילת המדבר הגדולה - המכונה גם "תפוח סדום", פורחת בפרחים מכוכבים, המסודרים באשכול דמוי סוכך.
 
   
 

אם לא בא לכם להרים את הראש גבוה ולהסתכל על העצים, גם בגובה הקרקע, בשיחים, יש לאזור עין גדי איך להקסים אתכם:

 

בלוטנית אפריקאית - שיח מטפס שניתן למצוא לאורך ערוצי הנחלים.

אבוטילון השיח - אשר סיביו משמשים בעולם כחוטים ליצירת סוגים מסוימים של אריגי יוטה, בשל חוזקם.

זוגן השיח - השיח הנמוך שעליו בשרניים ופרחיו מהווים מקור מזון לפרפרים וחרקים נוספים.

שיחי היפרוק - יפרוק זיפני ויפרוק המדבר שנקראים כך על שם המפרקים הבולטים שבענפיהם הבשרניים.

שושנת-יריחו אמיתית - השיח שידוע ב"חיים לאחר המוות" שלו. בעת מותו של השיח, מתקשים ענפיו ומתכווצים, הרטבתם בצורה יזומה או בעת ירידת גשם, פותחת אותם בחזרה ומשחררת את הזרעים לצורך המשכיות.

כוכב ננסי - אשר בניגוד לשמו, תפרחתו הצהובה איננה מזכירה כוכב, אבל התכונה המיוחדת שלו היא, כמו שושנת יריחו האמיתית, היכולת "להתעורר" לאחר מותו, ולהפיץ את זרעיו.

אהל מצוי - המפאר שטחים נרחבים של קרקעות מלוחות בפרחיו הלבנים-צהבהבים בחודשים פברואר עד יוני.

 
  

  

אזורי המים, ערוצי הנחלים וגם המצוקים מלאי הלחות באזור ארץ עין גדי, אף הם מלאים בצמחיה עשירה ואוהבת מים:

בערוצי הנחלים תוכלו לפגוש צמחים כמו שיחי מלוח קיפח, פלגית שיחנית, רכפתן מדברי, אשל היאור ורותם המדבר; צמחי קנים כמו עב-קנה שכיח, קנה מצוי, משיין גלילי וקנה סוכר גבוה; ועצים כערבה מחודדת וצפצפת הפרת המוזרה. בנוסף להם, תוכלו לראות באזורי המים גם שרכים (כשערות שולמית מצויות) ואצות (כקלדופורה אשונה ואצה חוטית - ספירוגירה).

טיפ קטן לחובבי הסחלבים: תוכלו לראות פריטים של הסחלב (הנדיר-יחסית) באזור נחל ערוגות ובת דודים.

 

הגן הבוטני - קיבוץ עין גדי

הגן הבוטני של הקיבוץ משתרע על שטח של יותר מ-100 דונם, משולב בקיבוץ עצמו ומכיל מאות פריטי צמחיה מהארץ ומחו"ל. בנוסף למדגם מייצג של הצמחייה הטבעית באזור, המקום מהווה מרכז שימור והצלה של זני צמחים נדירים מכל רחבי העולם. הגן מהווה מקום עליה לרגל של מדענים ומומחי בוטניקה מהעולם כולו, אשר נהנים מהידע הנרחב של צוות הנוי המפעיל ומטפח את הגן.

איזה צמחים תוכלו לראות שם? 

צמחיה אופיינית לאזור שמקורה בישראל או במדינות אחרות שאקלימן דומה, עשרות סוגי דקלים, קקטוסים וסוקולנטים מאזורים מדבריים בכל רחבי העולם, עצי ענק, חלקות צמחי בושם וצמחי מרפא, פרחים מיוחדים וצבעוניים כדרקונית מופשלת, נר הלילה ואמריליס, שיחים נדירים כאלואדיה תמירה ועוד.

נוסף על הצמחים והעצים שישנם כיום בגן שבקיבוץ, הגן מתחדש ומתפתח כל הזמן, כך שכל ביקור במקום יחשוף אתכם לצמחים נוספים וחדשים, שעלו ארצה לא מזמן.