הזמנת חדרים באתר:
תאריך כניסה
תאריך יציאה

שיטפונות - יופי הורס

אחת החוויות הבלתי צפויות והמפחידות ביותר, אשר עלול לחוות מטייל באזורי המדבר הם השיטפונות. כאשר מסתכלים על האקלים המדברי השורר כמעט כל ימות השנה במקומות אלה, שיטפון הוא, בערך, הסכנה האחרונה שאתם יכולים להעלות על דעתכם בהקשר לאזור.


    

אחת החוויות הבלתי צפויות והמפחידות ביותר, אשר עלול לחוות מטייל באזורי המדבר הם השיטפונות. כאשר מסתכלים על האקלים המדברי השורר כמעט כל ימות השנה במקומות אלה, שיטפון הוא, בערך, הסכנה האחרונה שאתם יכולים להעלות על דעתכם בהקשר לאזור.

מה שיטפון? מאיפה זה בא לי עכשיו?

שיטפונות עלולים להתרחש בואדיות ואפיקי נחל, בין אם הם פעילים או יבשים. הם עלולים להתרחש כאשר שלגים מופשרים בעונת האביב או החורף לא מספיקים להקלט באדמה המדברית הקשה. מי הגשם יוצרים זרמים קטנים, המתלכדים לזרמים גדולים יותר, שזורמים אל אפיק הנחל וגורמים לו לעלות על גדותיו, תופעה זו מכונה שיטפון בזק. הסובלים העיקריים מכך, הם יישובים הממוקמים באזורים נמוכים (כקדש ברנע, עזוז וניצנה), אבל היות וישובים אלה קיימים שנים רבות, תושביהם כבר אימצו לעצמם "תרגולת שיטפון" והם יודעים כיצד להתמודד עם המצב. אולם, כפי שראינו בשנים האחרונות, השיטפונות מנתקים את ישובים אלה מתשתיות חיוניות כמו כבישים, חשמל (ובאופן, אירוני, גם מים) וגורמים נזקים לתעשייה ולעסקים המקומיים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים.

מטיילים "זורמים"?

מטיילים באזורי שיטפון מועדים עלולים להיות חשופים לסכנה. בחלק גדול מהמקרים מדובר במטיילים שאינם תושבי האזור, כאלה המבלים חופשה בים המלח, שיצאו לטיול רגלי ושלא מודעים למזג האוויר המשתנה ולסכנה שהוא טומן בחובו. במקרים אחרים, מדובר בנוסעים ברכב, אשר מנסים לחצות את נתיב השיטפון בכבישים או בגשרים, מבלי להיות מודעים כלל לסכנת השיטפון. מקרה נוסף המציב אותם בסכנה, הוא כאשר הם נמצאים בנתיב השיטפון, מעריכים בצורה לא נכונה את כוחם של המים הזורמים ומנסים לחצות אותו.

נשמע לכם דמיוני או מוגזם?

על פי פרופ` משה ענבר, בשיטפונות שהתרחשו בחמישים שנות המדינה הראשונות (בין השנים 1998-1948) נהרגו 80 אנשים ונגרמו נזקים בהיקף כספי של 1,000 מיליון דולרים. בשיטפון הגדול האחרון (נכון לרגע כתיבת מאמר זה) בניצנה, בשנת 2010, גבו המים השוצפים את חייהם של שני בני אדם: גבר שנסחף עם הג`יפ שלו בעת שניסה לחצות את נתיב השיטפון בנחל הערבה, ואישה שהייתה איתו ברכב. נוסע שלישי שהיה אף הוא ברכב, חולץ על ידי אנשי חיל האוויר מיחידה 669 וסבל מפציעות קלות בלבד.

לסיכום:

למרות שמדובר במה שמוגדר כשיטפונות בזק, ישנן אזהרות מוקדמות על סכנת שיטפון והן מפורסמות ברדיו ובאמצעי תקשורת נוספים. אם אתם נמצאים בחופשת סוף שבוע בים המלח ובכוונתכם לצאת לטייל באזור, עקבו אחר התחזיות העדכניות. במידה ואתם נמצאים קרוב לנתיב שיטפון, חפשו את הנקודה הגבוהה ביותר באזור ובשום פנים ואופן אל(!) תתפתו לחצות אותו, לא ברגל ולא ברכב!

כמתבונן מהצד, רצוי ממקום גבוה, יש משהו רב עצמה בנחשול המים הראשון הגועש שסוחף איתו עצים, שיחים, מכוניות, ובעצם כל מה שמפריע בדרכו.